Selenoid Vana

Solenoid Vana , sıvı ve gazların akışını kontrol eden elektromekanik bir vanadır. Solenoid üzerindeki sarmal tele akım vererek valfin konumunun değişmesini sağlar. Çalışma prensibi elektrik anahtarlarıyla benzerlik gösterir fakat burda elektrik akımı yerine hareket eden gaz veya sıvıdır. Çok yollu solenoid vana kullanımı mümkündür, bu şeklide akım kapatılıp açılmaktansa farklı iki yoldan birine geçer.

Solenoid vanalar akışkanlar üzerinde en çok kullanılan kontrol üniteleridir. Görevleri; kapatmak, açmak, dozlamak, dağıtmak ve akışkanları karıştırmak olarak özetlenebilir. Birçok kullanım alanında tercih edilme nedenleri; hızlı ve tam komut almaları, yüksek güvenilirlik, uzun ömürlü, malzemelere uyum, düşük enerji kullanımı ve kompak dizayn sahibi olmalarıdır.

İki yollu solenoidlerin en yaygın kullanım alanı merkezi ısıtmadır. Termostattan aldıkları komutla sıcak suyu ısıtma elemanlarına verir. Bu tip solenoid vanalar tek ısı kaynaklı ve çoklu ısıtmalarda kullanışlıdır.

Solenoid Vana, paintball endüstrisinde de solenoidler adıyla basınçlı itici gazın kontrolunde kullanılmaktadır. Endüstride ayrıca yakma işlemi aktivatörü olarak kullanıldığı da görülmektedir.

Kısacası selenoid vanalar her çeşit akışkan kontrolunda yaygın olarak 2 çeşittir.

sl1

Basit Direk Çekmeli Normalde Kapalı Solenoid Yapısı

sl2

Basit Pilot Kontrol Solenoid Valf

111213